Jeden nikdy neví, kdy ho něco naštve tak, že mu vyběhne žíla na čele. V jednom z minulých článků už jsem napsal, že cesta (nejspíš odkudkoliv?) do Krumlova je děsivá. Měl jsem se o tom záhy znovu přesvědčit. Jel jsem dnes jen na otočku do Prahy pro dcerku, která se vrátila ze školky v přírodě. Léta jsem necestoval dálkovým autobusem, tak jsem si řekl, že to zkusím: doba jízdy víceméně srovnatelná s autem, můžu si číst, spát, … Nebylo co řešit. Den začal dobře: ráno mi jeden krumlovák poradil cestu na autobusák, ještě na mě pak zatroubil a rukou ukázal směr. Dobrý člověk, řekl jsem si. To jsem ovšem ještě netušil, že to bude asi to poslední dobré z dneška. Ranní spoj do Prahy nakonec nabral zpoždění jen asi půlhodinu, takže původní bezpečná časová rezerva se změnila v nervák, jestli stihnu dcerku ještě vyzvednout na stanoveném místě, nebo už bude v laskavé péči pracovnic OSPODu. Vyšlo mi to jen o vteřiny. Cestou zpět dálnice D1 opět nezklamala – po pár prvních kilometrech se vše zastavilo a za bezmála dvě hodiny jsme ujeli pár set metrů. Proklínal jsem všechno a všechny. Teď ještě nejsme ani v Budějicích, přitom už dle jízdního řádu jsme měli být už asi půl hodiny v Krumlově. Kdo někdy cestoval s malým dítětem, ví o čem je řeč.
Cesta na konec světa
Jsem rozhodnutý sem zas x dalších let nejet – dokud se něco nezmění. Každá lokalita je pro mě zajímavá i tím, zda se do ní lze (nebo nelze) nějak rozumně dopravit a z tohoto pohledu je pro mě Český Krumlov zas na léta odepsaný. Mám nakonec jen jedny nervy a určitě nemám zapotřebí stát hodiny v tropických vedrech na silnici cestou do destinace, kam nevede alternativní trasa.
Každopádně mě v té bídě lehce pobavilo, že asi polovina cestujících v (běžném linkovém) autobusu jsou Asiaté a zjevně míří tam co já. Mám teď dokonale smíšené pocity: jednak jich mám za poslední dny tak akorát, viz články od ostatních rodin zde v Deníku. Na druhé straně je mi jich trochu líto: opravdu čekali TOTO? Varoval je někdo, že jedou do Česka – do míst, kde vládne král Klacek? Tváří se však většinou mile a smířeně – jak to dělají? Kolikrát byli ve frontě na trpělivost a kde se rozdává? Nebo se dívají tak shovívavě proto, že litují naopak oni nás, protože oni jsou tu jen na skok, ale my napořád? Otázky, samé otázky.